O mnie

Cześć!

Nazywam się Wojtek Karcz i jestem makerem (czyt. mejkerem). Tym słowem określa się twórcze osoby, które realizują własne pomysły i tworzą coś z niczego. Ten termin jest dosyć mało popularny w Polsce, dlatego też kiedyś nagrałem film, w którym dokładnie wyjaśniam, kim jest maker.

Głęboko wierzę w to, że absolutnie każdy z nas jest kreatywny i posiada różne pomysły. Jednak droga od pierwszego pomysłu do jego realizacji jest często bardzo długa oraz skomplikowana. Niestety nikt w szkole, czy na studiach nie uczy nas, jak realizować i wdrażać w życie nasze pomysły. Bez względu na to, czy są to nasze prywatne projekty, czy nowe rzeczy, które wdrażamy w pracy, w biznesie, czy w szkole. Dlatego też moją misją jest pomaganie innym w tworzeniu nowych rzeczy od zera.

Staram się realizować moją misję poprzez tworzenie treści w internecie. Jest to przede wszystkim mój kanał na YouTube oraz ta strona internetowa pełniąca funkcję prostego bloga. Tematy, które poruszam można podzielić na trzy główne kategorie:

Tworzenie i projektowanie

Każdy z nas przynajmniej raz w życiu spotkał się z sytuacją, kiedy trzeba stworzyć coś nowego. Może to być na przykład:

  • projektowanie nowej strony internetowej
  • aranżacja nowego mieszkania
  • organizacja szkolenia
  • wymyślenie i wdrożenie nowego produktu/usługi w naszej firmie
  • przygotowanie kampanii promującej nasz produkt
  • przygotowanie prezentacji na konferencję
  • budowa rakiety kosmicznej w swoim garażu 😉

Wszystkie tego typu wyzwania możemy określić, jako zadania projektowe. Dla większości z nas jest to dosyć skomplikowany proces, ponieważ na samym początku nie mamy bladego pojęcia, jaką ostateczną formę przybierze nasz pomysł. W dodatku musimy samodzielnie zbadać i poznać dziedzinę, w ramach której coś tworzymy, określić założenia, poznać nasze ograniczenia, nauczyć się nowych umiejętności, wymyślić nowe pomysły, zbudować prototypy, przeprowadzić testy oraz ostatecznie wdrożyć nasz pomysł w życie.

Jak widać jest to proces, który składa się z wielu bardzo różniących się od siebie etapów. Jednak istnieje pewien uniwersalny zestaw metod i narzędzi, które skutecznie pomagają nam w projektowaniu nowych rozwiązań. Na moim blogu oraz kanale YouTube staram się dzielić wiedzą i pomagać innym w tworzeniu czegoś z niczego, bez względu, czy jest to prezentacja na podsumowanie kwartału, projekt stołu do salonu, czy nowy produkt w naszej firmie.

Majsterkowanie, DIY, nowe technologie i ruch makerów

Proces projektowy jest bardzo ważny, ale kiedy mamy już gotowy projekt, to trzeba go jakoś zmaterializować. Dlatego też bardzo mocno interesuję się wszystkim, co może nam w tym pomóc. Aktualnie mamy dostęp do wielu fantastycznych narzędzi oraz technologii umożliwiających szybkie wdrażanie naszych pomysłów w życie. Dzięki takim platformom jak Arduino, czy Raspberry Pi możemy bez większego problemu realizować różne projekty związane z elektroniką, automatyką, czy Internet of Things. Za pomocą cyfrowej fabrykacji możemy stworzyć dowolny projekt na komputerze, który następnie jest drukowany, wycinany, czy frezowany przez odpowiednią maszynę CNC. Oprócz przydatnych narzędzi mamy obecnie bardzo dużą społeczność “makerów”, którzy chętnie dzielą się swoimi projektami w internecie, pomagają innym, czy wspólnie działają w specjalnych przestrzeniach takich jak makerspace, fablab, czy hackerspace.

Na blogu oraz kanale YouTube staram się jeszcze bardziej przybliżyć tą tematykę i pokazać, jakie mamy obecnie techniczne możliwości, które mogą pomóc w realizacji naszych pomysłów.

Edukacja

Od zawsze bardzo mocno interesował mnie proces uczenia się i zdobywania wiedzy. Jestem wielkim zwolennikiem oraz propagatorem idei uczenia się przez całe życie (ang. lifelong learning). Na tej stronie staram się dzielić różnymi metodami oraz doświadczeniami, które pomagają w nauce nowych umiejętności. Osobiście uważam, że szybkie samodzielne uczenie się nowych rzeczy jest kluczową umiejętnością we współczesnym świecie. Dodatkowo też dzielę się swoimi doświadczeniami związanymi z tym, jak skutecznie uczyć innych wykorzystując do tego tradycyjne narzędzia, nowe technologie oraz proces projektowy.  

Co robię na co dzień?

Aktualnie pracuję w Centrum Nauki Kopernik, gdzie jestem koordynatorem fablabu edukacyjnego o nazwie Wytwórnia. Głównym celem Wytwórni jest tworzenie nowych rozwiązań edukacyjnych, produktów, scenariuszy, prototypów związanych z edukacją poprzez konstruowanie (ang. maker education).

Na co dzień zajmuję się właśnie tym, o czym pisałem powyżej 😉 Uczę dzieci oraz nauczycieli procesu projektowego, który pomaga im w realizacji własnych pomysłów. Pokazuję też, jak do tego wykorzystać różne narzędzia oraz technologie.

Dodatkowo posiadam ponad 15-letnie doświadczenie w tworzeniu i prowadzeniu różnych zajęć edukacyjnych, warsztatów, szkoleń dla dzieci, młodzieży, nauczycieli, studentów, osób dorosłych, czy seniorów. Współpracowałem z takimi instytucjami jak Uniwersytet Dzieci, Akademia Wynalazców Boscha, Festiwal Explory, Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie, Politechnika Warszawska.

Moje kanały social media

Poniżej znajduje się lista wszystkich mediów społecznościowych, gdzie można znaleźć moje treści.

Strona internetowa i blog

Wszelkie treści, które tworzę, staram się umieszczać na tej stronie, która pełni funkcję bardzo prostego bloga. Czasem najwygodniej jest mi przedstawić jakieś zagadnienie w trochę dłuższej tradycyjnej formie pisanej. Przed stworzeniem tej strony swoje artykuły umieszczałem w serwisie Medium i nadal zdarza mi się tam coś napisać.

Kanał na YouTube

Obecnie najwięcej energii w tworzenie treści wkładam w mój skromny kanał na YouTube. Według mnie video jest najlepszą formą do przekazywania wartościowych treści. Zachęcam do oglądania filmów na moim kanale oraz oczywiście do subskrybowania 😉

LinkedIn

Jeżeli chcesz poznać mnie od bardziej “profesjonalnej” strony, to zapraszam na mój profil na LinkedIn, gdzie również dzielę się tematyką poruszaną na tym blogu, ale głównie w ujęciu biznesowym.

GitHub

Tutaj pojawiają się wszelkie moje hobbystyczne projekty związane z programowaniem. Każde publiczne repozytorium udostępniam na licencji MIT.