10 pomysłów na prezenty dla majsterkowicza i makera

W okresie przedświątecznym ukazuje się wiele poradników zakupowych, które mają pomóc nam w wyborze prezentu dla swoich bliskich. Postanowiłem w tym roku stworzyć moją listę 10 propozycji, z których na pewno ucieszą się majsterkowicze, czy makerzy. Starałem się przede wszystkim wybrać takie prezenty, które będą skierowane głównie do osób początkujących lub dopiero chcących zacząć coś tworzyć, czy budować. Jednak mam nadzieję, że niektóre moje pomysły będą również atrakcyjne dla bardziej zaawansowanych makerów.

Wszystkie propozycje moich prezentów podzieliłem na trzy zakresy cenowe — do 50 zł, do 100 zł i powyżej 100 zł. Połowa pomysłów dotyczy prezentów w budżecie do 50 zł. Chciałbym w ten sposób pokazać, że majsterkowanie wcale nie jest drogie i naprawdę nie trzeba wydawać fortuny na ciekawe oraz wartościowe prezenty dla makera.

Prezenty do 50 zł

Przybornik krawiecki

Na rynku możemy znaleźć wiele przyborników krawieckich, czy zestawów z nićmi oraz igłami. Jest to bardzo dobry prezent dla kogoś, kto chciałby zacząć szyć, haftować, czy pracować z różnymi tekstyliami. Przeważnie takie zestawy są stosunkowo tanie i możemy je kupić w cenie ok. kilkudziesięciu złotych. Pod tym linkiem znajduje się przykładowy zestaw startowy.

Niewielki szwajcarski scyzoryk

Przeważnie scyzoryki kojarzą nam się z narzędziami wyposażonymi w wiele różnych funkcji. Jednak występują też bardzo minimalistyczne modele wyposażone w dosłownie parę narzędzi. Moją propozycją jest niewielki scyzoryk szwajcarskiej firmy Victorinox, a dokładnie model Rally (nr 0.6163). Taki scyzoryk zmieści się w każdej kieszeni i możemy go wykorzystać np. jako brelok do kluczy. Dzięki temu zawsze będziemy mieć go przy sobie i na pewno przyda się w wielu sytuacjach.

Raspberry Pi Zero W

To jest świetny prezent dla miłośników komputerów oraz elektroniki. Raspberry Pi Zero W to jeden z najmniejszych komputerów dostępnych na rynku. Komputer jest wyposażony w procesor Broadcom BCM2835 ARM11 i 512 Mb pamięci RAM, gniazdo kart micro SD, złącze micro USB, port mini HDMI, komunikację poprzez WiFi i Bluetooth, a wszystko znajduje się na niewielkiej płytce o wymiarach zaledwie: 65 x 30 mm. Raspberry Pi Zero W można kupić tutaj za trochę powyżej 50 zł, ale kwalifikuje ten prezent jeszcze w budżecie do 50 zł 😉

Książka “Proste projekty dla młodych majsterkowiczów”

W moim zestawieniu proponuję też książkę pt. “Proste projekty dla młodych majsterkowiczów”. Jest to polska wersja bardzo popularnej książki “Easy 1+2+3 projects”. W tej publikacji znajdziemy bardzo dużo ciekawych projektów DIY. Przeważnie są to proste oraz szybkie projekty, które nie wymagają stosowania skomplikowanych oraz drogich narzędzi. Nazwa książki wskazuje, że jest ona skierowana przede wszystkim do młodszych osób, ale uważam, że każdy początkujący (i nie tylko) majsterkowicz ucieszy się z takiego prezentu niezależnie ile ma lat.

Zestaw elektroniczny do samodzielnego montażu

Swoja przygodę z elektroniką zaczynałem wiele lat temu od składania zestawów elektronicznych z firmy AVT. Jest to doskonały pomysł na prezent dla osoby, która zaczęła interesować się elektroniką. W zestawie otrzymujemy wszystkie elementy wraz z instrukcją montażu. Na przykład może to być lampka LED reagująca na klaśnięcie. Pod tym linkiem znajduje się cała lista tego typu zestawów, które naprawdę są stosunkowo tanie. Do takiego kitu możemy dorzucić też prostą lutownicę wraz z zapasem cyny i bez problemu zmieścimy się w budżecie do 50 zł.

Prezenty do 100 zł

Zestaw bitów i wierteł

Dla każdego majsterkowicza dobrym prezentem będzie zestaw bitów oraz wierteł, których nigdy za mało w każdym warsztacie. W proponowanym przeze mnie zestawie znajdują się wiertła do drewna, do betonu oraz do metalu. Również mamy sporo bitów do wkrętarki. Osobiście korzystam od dawna z tego zestawu i naprawdę mogę go z pełną odpowiedzialnością polecić.

Prenumerata Make Magazine

Jeżeli osoba, którą chcemy obdarować interesuje się światem techniki, majsterkowania, makerów, czy też poszukuje pomysłów na nowe projekty DIY, to dobrym pomysłem będzie zakup cyfrowej prenumeraty MAKE Magazine ($24,99). Bez problemu zmieścimy się w budżecie do 100 zł, w czym pomaga dodatkowo niski kurs dolara 😉 Prenumeratę zakupimy na tej stronie. Istnieje również opcja zakupu prenumeraty jako prezent dostępna tutaj.

Arduino  –  zestaw startowy

Jeżeli ktoś interesuje się robotyką, czy automatyką, to Arduino będzie idealnym prezentem. Ta płytka jest świetnym punktem startowym do nauki programowania mikrokontrolerów. Dzięki Arduino możemy budować własne mechanizmy, urządzenia, czy automaty kontrolujące różne urządzenia elektroniczne.

Niestety najprostsza wersja Arduino jest dosyć droga i kosztuje ok. 90–100 zł. Dlatego postanowiłem zaproponować zakup klona Arduino, który działa dokładnie tak samo jak oryginał (sam od dawna korzystam z klonów) i kosztuje 34,90 zł. Do tego możemy jeszcze zakupić zestaw startowy (49 zł) z kabelkami, płytką stykową , diodami LED oraz innymi elementami elektronicznymi, które pozwolą nam od razu rozpocząć pracę nad różnymi projektami.

Prezenty powyżej 100 zł

Kurs dla majsterkowicza

W całym zestawieniu jest to jedyny prezent “niematerialny”. Dobrym pomysłem jest podarowanie praktycznego kursu dla majsterkowicza. Na rynku możemy znaleźć wiele szkoleń, na których uczymy się korzystać z nowych narzędzi, czy pracy z nowymi materiałami. Moja przykładowa propozycja to kurs stolarski dla początkujących w Fabryce Stolarzy. Jednak najlepiej wybrać zajęcia, które odbywają się blisko miejsca zamieszkania obdarowywanego i są dopasowane do jego zainteresowań.

Multiszlifierka DREMEL

Droższym prezentem, który przyda się majsterkowiczowi, będzie na pewno DREMEL wraz z akcesoriami. Dzięki tej multiszlifierce wykonamy w swoim warsztacie naprawdę sporo różnych prac, a wykorzystamy do tego tylko jedno narzędzie. Dodatkowo w przyszłości możemy dokupować kolejne akcesoria rozwijając możliwości DREMELa. W proponowanym przeze mnie zestawie znajduje się też giętki wałek, który jest bardzo przydatny do precyzyjnych prac. DREMEL może być przydatny również dla osób zajmujących się szeroko rozumianym rękodziełem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.